Oyuncularda Beden Dilinin Önemi

Oyuncularda Beden Dilinin Önemi

Oyunculuk farklı küçük detayların bir araya getirilmesi sonrasında yapılabilen bir meslek dalıdır. Oyunculuk yapabilmek için bireylerde asıl aranan özellik yetenektir. Yetenekler sonradan kazanılamayacağından ötürü bir kişinin oyuncu olup olamayacağı aslında oldukça net bir şekilde görülebilmektedir. Ancak yetenek de her zaman için oyunculuk ajansları  için yeterli gelmemektedir. Oyuncu olmak isteyen bireylerin sahip oldukları yetenekleri nasıl kullanmaları gerektiğini bilmeleri gerekmektedir.

Oyuncuların yeteneklerinin gelişmesi ve mesleki yeterliliklerinin oluşabilmesi için bir takım kurslar verilmektedir. Bu kurslarda bireyler kamera önünde nasıl davranmaları gerektiğini öğrenmektedir. Oyuncu olmak isteyen bireylerin oyunculuk kurslarında öğrendikleri bir diğer konuş ise beden dili kullanımıdır. Oyunculukta beden dili kullanımı belki de en önemli eğitimlerden biri olarak görülmektedir. Çünkü bireylerin canlandırdıkları karakterler ancak beden dilleri ile de desteklenerek gerçekçi bir hal almaktadır. Günümüzde ekranlara damga vuran dizilere bakıldığında başrol oyuncuların canlandırdıkları karakterlerin kendilerine özgün hareketleri olduğu görülecektir. Bu sayede karakterler izleyicilerin akıllarında kalırken oyuncuları da başarıya ulaştırmaktadır.

Oyuncular Beden Dilini Nasıl Kullanmalıdır?

Oyunculuk ajansları oyuncu olmak isteyen bireyler pek çok farklı karaktere hayat vererek mesleklerini icra etmek zorundadır. Ancak karakterlere hayat verebilmek her zaman için senaryo ezberlemekten ibaret değildir. Bireylerin hayat verdikleri karakterlerin hissettikleri duyguları ya da içlerinde bulundukları durumları da hissedip izleticilere hissettirmeleri gerekmektedir. Bu konuda oyuncuların imdadına beden dili ve hitabet gibi unsurlar yetişmektedir.

Oyuncular canlandırdıkları karakterlere büründüklerinde beden dilleri de o karakterin özelliklerini almalıdır. Ancak abartılı mimiklerle ya da hareketlerle karakterin gölgelendirilmesi de istenmemektedir. Bu alanda oyuncuların karakterin özelliklerine göre en iyi analizleri yaprak oyunculuk sergilemeleri gerekmektedir. Oyunculukta karakter analizine göre beden dilini belirlemek oyuncuların aldıkları eğitimlerden biridir. Oyuncular aldıkları eğitimlerin önemlerini ancak mesleklerini yapmaya başladıklarında anlayabilmektedir. Bu nedenden ötürü kamera önünde ya da izleyici önünde yapılan tüm oyunculuklarda eğitimin atlanmaması gerekmektedir. Oyuncular kararında sergiledikleri beden hareketleri ve mimiklerle destekledikleri karakterleri ile mesleklerinde zirveye çıkabilmektedir. Böylece kişiler bir anda herkes tarafından tanınan ünlü oyuncular haline gelerek işlerinde başarı elde edebilmektedir.