Cast Ajanslarının İşlevi ve Görevleri

Cast Ajanslarının İşlevi ve Görevleri

Geçen zaman bireylerin talep gösterdiği meslek türlerini de değiştirmiştir. Günümüzde küçük büyük fark etmeksizin her yaştan insan grubunun oyuncu olmak istediği bilinmektedir. Oyuncu olmak denince akla gelen ilk kurum ise cast ajanslarıdır. Cast ajanslarının işlevi, oyuncularla yapım şirketlerini buluşturmak olarak tanımlanmaktadır. Ancak cast ajansları ile ilgili olarak yapılan bu tanım çok geneldir. Aslında cast ajanslarının bu buluşturma işinden daha derin çalışmalarının olduğu bilinmektedir.

Cast Ajanlarının Görevleri Nelerdir?

Cast oyunculuk ajansları öncelikle kadrolarına katmış oldukları oyuncuları yönlendirmekle görevlilerdir. Bu yönlendirme işlemi genel olarak iş bulmak olarak anlaşılmaktadır. Fakat cast ajansına kayıt yaptıran her oyuncu adayının birden bir projede yer alması mümkün değildir. Oyuncu adayları çok yetenekli olsalar dahi oyunculuk yapabilmek ancak bir takım eğitim sürecinden geçtikten sonra mümkün olmaktadır. Bu nedenden dolayı cast ajansları ilk adımda oyuncu adaylarının eğitimlerini üstlenmektedir. Bazı cast ajansları eğitim içim kurum yönlendirmesi yaparken bazı cast ajansları ise oyuncuların eğitimleri ile birebir ilgilenmektedir.

Cast oyunculuk ajansları, eğitim sürecini tamamlayan oyuncu adaylarının tecrübe kazanmasını istemektedir. Cast ajanslarının görevlerinden biri de oyuncu adaylarının istenilen oranda tecrübe kazanmalarını sağlamaktır. Bu konuda oyuncular dizi ya da filmlerde kısa süreli rollerde ya da reklam filmlerinde yer alabilmektedir. Böylece oyuncu adayları hem kamera önünü hem de kamera arkasını keşfetmek şansına sahip olabilmektedir. Cast ajanslarının en önemli görevlerinden biri ise kadrolarında bulunan oyuncuların haklarını korumaktır. Oyuncular gerçekleştirecekleri projeler için mutlaka bir sözleşme imzalamaktadır. Bu sözleşmeler hem oyuncuların hem de yapım şirketlerinin haklarını gözetecek şekilde olmaktadır. Ancak sözleşme maddeleri yeterince dikkatli incelenmediğinde genellikle oyuncular için olumsuz sonuçlar oluşmaktadır. Bu konuda da devreye cast ajansları girmektedir. Çünkü ajanslar sözleşmeleri kontrol ederek değişmesi gereken maddeler konusunda yapım şirketleri ile görüşmelerde bulunabilmektedir. Böylece oyunculuk hayatına yeni atılan bireylerin kariyerleri de korunmuş olmaktadır. Cast ajansları oyuncular için her türlü detayı düşünen kuruluşlardır. Gerçekten yeteneği olan ve bu yeteneği üzerinde yoğunlaşarak geliştiren bireyler cast ajanslarının sayesinde oldukça kaliteli projelerde yer alabilmektedir.