Cast Ajanslarına Başvuru Yapabilmek İçin Eğitim Düzeyi Önemli mi?

 

Cast ajansları insanların eğitim düzeyi ve yeteneklerine göre oyuncu alımları yapan ajanslardır. Bu bakımdan oyuncu olmak isteyen birisini ya eğitimli olması gerekir ya da oyuncu yeteneğinin olması gerekir. Cast ajanslarına başvuru yapabilmek için yakışıklı ya da güzel olmanız gerek yoktur bu bakımdan Cast ajanslarına herkes başvurabilmektedir. Cast ajansları elbette ki oyuncu alımı yaparken eğitim düzeyine de bakmaktadır. Bu eğitim düzeyi oyuncunun lise veya üniversite mezunu olması değil konservatuar mezunu gibi oyunculukla ilgili bir okul bitirmesidir. Bu bakımdan oyuncuların lise, üniversite gibi okulları bitirmesi o kadar önemli değildir. Asıl önemli olan oyuncunun oyunculuk ile ilgili bir okuldan mezun olmasıdır. Cast ajansları bu bakımdan eğitime önem vermektedir. Bu eğitimin yanı sıra oyunculuk yeteneğine de çok önem vermektedir. Saten oyunculuk yeteneği olmayan birisinin eğitim olarak oyuncu olması çok zordur. Elbette ki oyuncu olamaz demiyoruz sadece diğer oyunculara göre daha fazla çalışması gerektiğini söylüyoruz.

 

Cast ajansları insanların yetenek ya da oyunculuk eğitimine bakarak alımlar yapmaktadır. Bu bakımdan da insanların eğitim düzeyi ne olursa önem vermemektedirler. Elbette ki eğitim dediğimiz oyunculuk eğitimidir. Cast ajansları çoğu insanın hayali olan oyunculuk kariyerinin başlamasında büyük rol oynar. Bu bakımdan aklınızda oyuncu olmak gibi bir düşünce varsa hiç düşünmeden bir Cast ajansına başvurabilirsiniz. Cast ajansları bu bakımdan oyuncuların kariyerlerinde büyük bir role sahiplerdir. Yapımcılar da bu Cast ajanslarından oyuncu bulmaktadır. Bu bakımdan da Cast ajanslarına başvuru yapabilmek için eğitim düzeyiniz pek de bir önemi yoktur.

 

Yapımcılar seçilecek sahnenin gerektirdiği özelliklerine göre oyuncu alımı yapmaktadır. Bu tespiti de ilk olarak Cast ajansları yapmaktadır. Cast ajansları sizin başvurunuzu kabul ettikten sonra çekimlere çağırır. Bundan sonra sizin kamera karşısındaki hal ve hareketlerinizin tespitini yaparak sizi kataloglarına alırlar. Yapımcılar da bu katalogdaki özelliklerinize bakarak bir oyuncu seçer. Yapımcılar istedikleri oyuncunun eğitimli olmasını ister. Bu bakımdan da eğitim düzeyinizin olması gerekmektedir fakat cast ajanslarına başvuru yapabilmek için eğitim düzeyinizin hiçbir önemi yoktur. Bu durum bazı yapımcılar için aynen geçerlidir fakat bazı oyuncular için ise geçerli değildir.

Kaynak: http://www.eniyicastajanslari.com/casting-oyuncu-ajanslarinin-film-oyuncularini-tanitmasi/

 

 

 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı: