Oyuncular Cast Ajansı Değiştirebilir Mi?

 

Günümüzde cast ajanslarının rolü o kadar büyüktür ki birçok oyunculuk hayali kuran kişilerin hayalleri ile aralarında bir köprü görevi kurmaktadır. Bunun için oyunculuk hayali olan ancak imkanı olmayan kişilerin başvurduğu ilk yer oyuncu cast ajansları olur. Kendi imkanlarına sahip olmayan kişileri konservatuarlara ya da oyunculuk eğitimlerinin verildiği yerlere kabul edilmeyen ancak hala oyunculuk hevesi olan kişiler de bu tür cast ajanslarına başvurmaktadır. Bunun sonucunda ise başvuruları kabul edildikleri takdirde cast ajansının kategorileri arasında yer alırlar. Oyuncu cast ajanslarına başvuran kişiler burada eğer yoksa oyunculuk eğitimleri almaya başlarlar. Oyunculuk eğitimi veren cast ajansları da anlaşmalı usta tiyatro oyuncuları tarafından verilmektedir. Belirli bir süre dahilinde olan bu oyunculuk eğitiminde eğitimi alan kişi çeşitli projelerde yer almadan önce ajansın katalogları arasında yer almaya başlar.

 

Cast ajansı oyuncu seçmelerinden sonra kataloglarda bulunan kişiler önce fotoğraf ve deneme çekimlerinde yer almaya başlarlar. Bu çekimlerden sonra kayıtları saklayan ajanslar ihtiyaç dahilinde bunları yapım şirketlerine gönderir. Reklam yapım şirketleri ya da dizi ve film yapım şirketleri bu kayıtları inceledikten sonra kadrolarındaki açığa göre başvuran kişileri tekrar ajans aracılığı ile görüşmeye çağırırlar. Bu görüşmeler olumlu geçtiği taktirde reklam projesinin ya da dizi veya film projelerinin deneme kayıtlarına başlarlar. Ardından yönetmen ve yapım şirketi tarafından onaylanırsa kadroya alınır.

Kadroya alındıktan sonra çeşitli projelerde yer almaya devam eden oyuncular hala cast ajanslarına bağlı kalırlar ve böylece herhangi bir yeni proje fırsatı olması ihtimalinde oyuncuya bildirirler. Böylece hem oyuncular hem de cast ajansı sürekli iletişimde kalırlar. Yapım şirketleri daha çok yeni yüzler aradıkları için birçok kişiye oyuncu olma fırsatını tanırlar. Buna bağlı olarak oyuncular da isterlerse sözleşmelerini karşılıklı feshedebilme imkanına da sahiptirler ancak bunun dışında belirledikleri süre dışında ayrılmak isterlerse ve cast ajansları buna izin vermezse bu sürenin dolmasını beklemek zorunda kalırlar. Süre dolduktan sonra da oyuncular istedikleri cast ajanslarını değiştirebilirler. Dizi film cast ajansı oyuncuları da bu süre içinde değiştirebilmektedir.

Kaynak: http://www.turkiyeoyuncuajanslari.com/oyunculukta-san-ve-ritim-egitiminin-onemi/


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı: