Oyunculukta 180 Derece Kuralı

Oyunculukta 180 derece kuralı sık sık duymakta olduğumuz kavramlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kuralı açıklayacak olursak kamera ile obje arasında hayali olarak varsayılan açı şeklinde tanımlayabiliriz. Bu kuraldaki şarta göre kamera, çekimi yapılan nesnenin etrafında en fazla 180 derece hareket edebilmektedir. Kurala uyulmaması durumuna ise aks atlaması ismi verilmektedir. Hareketli sahnelerin çekildiği anlarda bu kurala uyulması beklenemez. Buna kural demekten çok teknik dersek daha doğru bir yaklaşım sergilemiş oluruz. Çünkü bu kesinlikle bir kural değildir, uyulma zorunluluğu yoktur; ancak uyulmadığı takdirde gözü ciddi anlamda rahatsız eder.

Oyunculukta dikkat edilmesi gereken ve buna benzeyen birçok kural bulunmaktadır. Bu kurallara dikkat edilmesi durumunda çok daha kaliteli görüntüler ortaya çıkmaktadır. Aksi takdirde ortaya çıkan görüntüler seyircileri rahatsız edecek cinstendir. Yani oyunculukta bazı tekniklere dikkat edinilmesi gerekmektedir. Oyunculuk sektöründe yer almak kolay gibi görünse de birçok zorluğu bulunmaktadır. Yani bu sektöre dahil olmak ve faaliyet göstermek isteyen kişilerin bilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Bu sektöre adım atan kişilerin bilgili ve deneyimli olması onlar için büyük bir artı demektir. Eğitimli ve bilgi sahibi olan kişiler diğer adaylara göre her zaman bir adım daha önde tutulmaktadır. Bu adaylar gördükleri eğitim sürecinde oyunculukla ilgili birçok konu hakkında bilgi sahibi olurlar ve bütün kuralları öğrenirler. Böyle adaylarla karşılaşmakta hem cast ajanslarını hem de prodüksiyon şirketlerini ciddi anlamda rahata kavuşturmaktadır. Bilgili adaylar çekimlerin daha çabuk gerçekleşmesine olanak sağlamaktadır. Bu durum da herkes için büyük bir avantaja dönüşür. Eğer siz de oyunculuk sektörüne girmek istiyorsanız ve bu sebepten dolayı cast ajanslarına başvuru yapmayı düşünüyorsanız ilk aşamada biraz araştırma yapabilir ve bu sektör ile ilgili yeterli bilgiye sahip olabilirsiniz.

Güvenilir cast ajansları bu aşamada size yardımcı olacak ve kolay bir şekilde hayallerinize kavuşmanızı sağlayacaktır. Siz de bu sebeple her zaman inceleme yapmalı ve kendinize uygun gördüğünüz kaliteli firmaları tercih etmelisiniz. Aksi takdirde hayallerinizden vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı: