Oyunculukta Role Hazırlanma

Oyunculuk da yer alan kavramlar içinde rol kavramı en önemliler arasında yer almaktadır. Oyuncular kendilerine gelen rolü en iyi şekilde oynamak ile yükümlüdür. Oyuncuların bu rolleri oynayabilmek için en iyi şekilde bu role hazırlanması için bazı püf noktalar vardır.

Oyuncuların role hazırlanması için rolü neyse onu yaşaması gerekir. Şöyle ki, bir kabadayı rolü oynayacak olan oyuncu kabadayıların nasıl davrandığı gibi bilgilere sahip olması gerekir. Onların yaşantıları, davranışları gibi bilgilere sahip olmalıdır ki, o rolü en iyi şekilde oynayabilsin.  Günümüzün en iyi dizilerinden biri olan Diriliş Ertuğrul dizisinde ki oyuncuların rollerini en iyi şekilde oynayabilmek için eğitim aldıkları haberini bir çoğunuz eminim duymuşsunuzdur. Burada savaş sahneleri için, ata binmek için ve at üzerinde ok kullanabilmek için oyuncular profesyonel destek almışlardır. Zira bu zaruri bir durumdur. Çünkü her insan bu tür eylemleri yapamayabilir veya bilmeyebilir. Bu çok doğal bir durumdur. Burada önemli olan oyuncuların bu roller için her türlü desteği almaktan kaçınmamalarıdır. Diriliş Ertuğrul oyuncu alımı, yapılırken de oyunculara bu tür konular da profesyonel destek verilmektedir. Bir dövüşçü karakterini oynayan Kıvanç Tatlıtuğ’da oynadığı Kuzey Güney dizisi için dövüş dersleri almıştı. Bu yüzden role hazırlanırken o rolün gerekliliklerini mutlaka yerine getirmek zaruridir.

Rolü en iyi şekilde oynayabilmek için jest, mimik, etkili konuşma konularında da oyuncuların bilgisi olmalıdır. Nitekim bir komedi projesinde oynayan bir kişi rolü gereği komik eylemler de bulunabilir. Bu durumda da o kişinin beden dilini, jest ve mimiklerini en iyi şekilde kullanması gerekir. Burada oyunculuk eğitiminin önemini bir kez daha görüyoruz. Oyuncuların gerekirse, diksiyon dersleri, etkili konuşma dersi, beden dilini kullanabilme dersi gibi kursların ders faaliyetlerine katılmaları gerekir. Bu sadece o rol için değil, oyunculuk da daha iyi olabilmek için de geçerlidir. Sonuç olarak role hazırlanma süreci hem zevkli hem de kişinin kendini geliştirebilmesi açısından oldukça önemlidir. Rolünü en iyi şekilde oynayabilen oyuncu hem kendine hem de çevresine ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu kanıtlayabilir ve şöhret basamaklarını daha hızlı tırmanabilir.