Akıcı ve Doğru Konuşmanın Oyunculuktaki Yeri

Bütün bir hayat için gerekli olan özelliklerden bir tanesi de doğru ve düzgün bir şekilde konuşma dilini kullanabilmektedir. Sadece oyunculuk için geçerli olmayan bu kavram her anımızda bizlere en büyük artıyı sağlayabilmektedir. Kendimizi doğru bir şekilde ifade edebilmek ve de karşımızdaki kişiyi sıkmadan derdimizi ifade edebiliyor olmak her iki taraf için de istenilen bir durumdur. En küçük bir konuyu gereksiz bir şekilde uzatmak ya da kelimelerin yeterli derece de anlamına sahip olamama durumu sıkıntılı süreçleri de peşi sıra getirebilmektedir. Oyuncu olmak isteyen bir oyuncu adayında da olması gereken özelliklerden bir tanesi akıcı ve doğru konuşma unsurudur. Oyunculuğun gerektirmiş olduğu şartlardan bir tanesi de oyunculukta doğru cümleler kurabilmek ve kelimeleri yerli yerinde kullanabilmektedir. Filmlerde ya da dizilerde senaryolar eşliğinde konuşmalar gerçekleşmektedir. Fakat kelimelerin oyunculara ya da oyuncu adaylarına karşın yabancı olması ya da anlamını bilmiyor olması büyük sıkıntılar doğurabilir. Akıcı ve doğru konuşma her ne kadar kolay gibi görünse de bunu başarabilmek te aslına bakılırsa zordur. Bir çok hukuk çalışanının bu konuda ders aldığını ve bu sebeplerden dolayı başarılı cümleler kurduğundan bahsetmek isteriz.

 

Ağızdan çıkabilecek en küçük bir kelime hatası oyunculuk yönünde de geri dönüşü olmayan yollara götürebilmektedir. Bu sebeplerin göz önünde bulundurulması ile oyuncu adaylarının büyük çoğunluğu akıcı konuşabilmek için diksiyon kurslarına başvurularda bulunmaktadır. Kendilerini en doğru şekilde ifade edebilmenin yolu olan konuşma her alanda varlığını gösterebilen bir etken olmasından dolayı sadece oyunculuk eğitimi için değil her açıdan önemli olduğunu hatırlatmak isteriz. Fakat oyuncu adaylarının konuşmaya yönelik olarak daha fazla göz önünde olmalarından dolayı ve de mesleklerinin bu yönde ilerlemesinden dolayı oyuncuların bu konuda daha fazla önem göstermeleri gereklidir.

Diksiyon eğitimi alan her kişi kendisini daha kolay ve daha açıklayıcı bir biçimde ifade edebilmenin artılarını mutlaka görebilecektir. Bu anlamda akıcı konuşmanın oyunculuk üzerinde yerinin olduğu kadar normal birey olarak ta ihtiyaç duyulan bir etken olduğunu bilmemiz gerekmektedir.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı: